Elke Geraerts: Fookus on uus IQ

Elke Geraerts: Fookus on uus IQ

18.05.2023

Elke Geraerts, hinnatud keynote speaker ja Better Minds at Work tegevjuht võlus kogu saali oma ettekandega vaimse vastupidavusest heitlikel aegadel.

Elke Geraerts haaras publiku endaga koheselt kaasa ning jagas olulisi mõtteteri. Foto: Ardo Kaljuvee

Me elame muutlikul ajal, mitmikkriiside ja infokülluse ajastul ning sellel on tohutu mõju meie elule ja tööle. Just keerulistel aegadel on oluline hoolitseda selle eest, et meie meel oleks tugev ja me ise säilenõtked. Elke ühendab oma töös neuroteaduse ja psühholoogia viimase aja avastused, et julgustada inimesi oma aju enam treenima. Meelt ja aju aitavad tugevamini hoida fookuse hoidmine, eesmärgi olemasolu ja kuuluvustunne.

Fookus on uus IQ. See tähendab, et teadlikult loome endas harjumust keskenduda ühele ülesandele korraga. Igaüks saab kujundada omale isikupärase rituaali, mis treenib meie aju aru saama, et nüüd on oluline keskenduda. Elke ise kuulab Leonard Cohen’it.
Samuti on oluline, et me alustame suurtest ülesannetest selle asemel, et väikseid püüda (“When you are hunting elephants, don’t get distracted by chasing rabbits”).

Fookuse kõrval on oluline aeglustamine ja uitamiseks aja loomine. Seeläbi tekivad uued seosed, ideed ja lahendused probleemidele.

Eesmärgi olemasolu. Parim viis leida tee välja tähelepanu kõrvalejuhtimist on leida oma eesmärk. Lihtne igapäevane praktika oma eesmärgi tunnetamiseks on järgmiste küsimuste üle mõtisklemine. Need on välja pakkunud lahenduskeskse teraapia edendaja dr. Luc Isebaert.

  • Mida ma olen täna teinud, millega olen rahul?
  • Mida on keegi teine ​​teinud, mille üle ma olen rahul (või tänulik)? 
  • Mida ma enda ümber näen – kuulen, tunnen, nuusutun, maitsen –, mille üle olen õnnelik või mille eest tänulik?

Elke Geraerts soovitas leida aega ka aeglustamiseks ja uitamiseks. Foto: Ardo Kaljuvee

Kuulumine kui säilenõtkuse võimendaja. Meie jaoks on oluline kuulumine ja tähenduslikud suhted teistega, muuhulgas oma meeskonnas. Üks hea võimalus hinnata oma meeskonna tugevust on läbi tunnetatud psühholoogilise usalduse. Viidates Amy Edmonsonile, võiks küsida, kui tugev on meie meeskonnas jagatud uskumus, et on turvaline küsida abi, tunnistada oma vigu ja esile tuua keerulisi teemasid? Ka tunnen, et kui ma julgen rääkida, siis mind mind ei kahjustata, tõrjuta, ega karistata? Kas ma tunnen, et meie meeskond on inimestevaheliste riskide võtmiseks turvaline?

Juhina saame viljeleda kolme lihtsat praktikat kuuluvustunde toetamiseks.

  • Raamista töö ehk kirjelda olemasolevat ülesannet või väljakutset.
  • Kutsu inimesi aktiivselt panustama ehk esita häid küsimusi, kutsu inimesi hoolikalt kaasa mõtlema, loo võimalus inimestel reageerida.
  • Vasta produktiivselt ehk ole tänulik saadud tagasisidele ja mõtetele ning küsi, kuidas saad sina olla kasulik?

Aju jaoks on oluline turvalisus, mis omakorda toetab meie sooritust ja kasvu.  Uue harjumuse kujunemiseks meie ajus kulub u 40 päeva. Alusta juba täna.

 

Järgmise aasta PARE konverents toimub 4. aprillil 2024 ning sinna saab juba registreerida varajase (m)ärkaja hinnaga siin.